ADIM ADIM TÜRKİYE ve BULGARİSTAN TÜRKLERİ

   Kuzeydoğu Bulgaristan’da 9 farklı Kültür ve Eğitim derneği Adım Adım Türkiye ve Bulgaristan Türkleri proje çerçevesi kapsamında Türkiye’nin herhangi bir şehrini tanıtıyor ve Bulgaristan Türkleriyle ilgili bir konuyu ele alıyorlar.

   

Bu tasarıyı Rusçuk Güneş Derneğinin başkanı Gönül Mehmedova ve 5 kişilik ekibi düzenliyor ve takip ediyor. Her derneğin başkanı ve yönetim kurulu farklı şehir tanıtımı yapıyor ve farklı konu hazırlıyor. Bu konuları her dernek kendi teklif ediyor.

Bir yandan Türkçemizin daha yaygın kullanımı, Türkçeye gönül verenlerin bir araya getirilerek dayanışmanın sağlanmasına çalışırken diğer yandan unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzün yaşatılması, ortaya çıkartılması ve tanıtılmasını da sağlama gayreti içindeyiz.

Bu çalışmalara katılan bazı derneklerin bir kısım imkanları var, bazı derneklerin durumlarını anlatabilmek için ise imkanları kısıtlı cümlesi bile yetersiz kalır. Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği başkanlığı görevi bana verildi. Bizim derneğimizin hiçbir demirbaş malzemesi, hiçbir eşyası yok, bir araya gelebileceğimiz dernek büromuz bile yok. Kafelerde akşamları buluşup veya telefonlarla aramızda iletişim kurup kararlar alıyoruz.

Bu proje kapsamında Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri derneği geçen yıl Bursa şehrini Eski Cuma (Tırgovişte) seyircilerine tanıtmıştı. Kuzeydoğu Bulgaristan Türkleri’nin kıyafetlerini ele alan bir araştırma sunuldu, bu kıyafetlerin günümüzde kullanımı, ardından da folklor gösterileri vardı. Bu yılki etkinliğimizi Şumnu’da (Şumen) gerçekleştirdik. Etkinliğe Türkiye’den Prof. Dr. Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy ve Dialektoloji ve Sözdizimi (Sentaks) alanında çalışan emekli öğretmen Hüseyin Dallı, Bulgaristan’dan Doç. Dr. İbrahim Yalımov (tarihçi ve BG Türklerin eğitimiyle ilgili araştırmaları ve yazıları vardır), gazeteci , şair ve gramer uygulama üzerine çalışmalar yapmış İsmail Çavuş davet edildiler. Seminerin resmi konukları arasında T.C. Burgas Başkonsolosu sayın Niyazi Evren Akyol, Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Balkan Göçmenleri Trakya Derneği Başkanı Sn. Nedim Dönmez,Eski Cuma Meclis Başkanı Sevim Ali, Belediye Başkan yardımcısı Emine Yakubova, Eski Cuma Müftüsü Enver Kasırgalı, Dernek başkanları, Emekli Türkçe Öğretmenleri v.b. vardı. Seminer esnasında Sözdizimindeki yenilikler ve Anadili eğitimi üzerinde duruldu. Canlı konuşmalar hem heyecanlandırdı hem de düşündürdü. Bu gibi çalışmaların devamının olması ülkenin her köşesinden aydın kişilerin bir araya getirilmesi önerildi. Sonunda Türkçecilere plaket ve teşekkür belgeleri sunuldu.\r\n

2015 Ağustos ayında Razgrad Cem Derneği Rumelideki Erenleri ve bir de rkiyeden bir şehir tanıtacak, biz de dernek olarak Ekim ayında Kütahya ilini tanıtacak ve Balkanlarda Türkçe Eğitimi konulu program düzenleyeceğiz. Program çerçevesinde tanıtım için Türkiye’ye gidecek ekiplerin o ilin Valisi tarafından davet edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ekiplerimiz bizzat tanıtımı yapılacak vilayete gidip, ön çalışmanın ardından o ilin kültüründen tarihine, coğrafyasından turizmine kadar geniş biçimde tanıtım proğramı hazırlaması gerekiyor. Bu çalışmalar fotoğraflarla mümkünse görüntü çekimleriyle destekleniyor. Bir sponsorumuz olsaydı ve bir kamera edinebilseydik, yaptığımız çalışmaların görüntülerini doğrudan kendimiz çeker, daha özel röportajlar yapma imkanına sahip olabilirdik. Böylelikle tanıtım daha doğal ve orijinal olur.


Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği etkinliklerinden bazıları;


24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama proğramı http://kircaalihaber.com/?id_news=14038

Şumen’de Türkçe Bilgi ve Yetenek yarışması

Bu yazıyı yayınlayın:
Henüz yorum yapılmamış.

Benzer Yazılar: