Domaniç'te Orman Yangını

   Domaniç'te çıkan orman yangını Bozüyük sınırına doğru yaklaşıyor.

   

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde çıkan orman yangını devam ediyor. Bilecik'in Bozüyük ilçesine doğru ilerleyen yangınla mücadele için önlem alınıyor. Dodurga Belediye Başkanı Tuna, yangının Bilecik sınırına ulaşmak üzere olduğunu söyledi. Öte yandan Kızılsaray Yaylası’ndaki 7 yayla evi boşaltıldı, büyük ve küçükbaş hayvanlar başka yere sevk edildi. Bölgede bulunan ekiplere vatandaşlar da destek veriyor.

Alınan bilgiye göre, dün öğle saatlerinde Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çukurca beldesi yakınlarında çıkan ve yaklaşık 100 hektarlık alanda etkili olan orman yangını, arazinin engebeli olması nedeniyle kontrol altına alınamadı.

Bilecik'in Bozüyük ilçesine bağlı Dodurga beldesi sınırlarına doğru ilerleyen yangınla ilgili ise önlemler alındı.

Dodurga Belediye Başkanı Selim Tuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada dün öğle saatlerinde başlayan yangının kontrol altına alınamadığını hatırlatarak, şunları söyledi:


"Kütahya'da çıkan orman yangını Bilecik sınırlarına ulaşmak üzere. Orman yangını söndürme ekipleri burada. Camiliyayla köyü yakınında toplanan ekipler, bölgemize doğru ilerleyen yangınla mücadele için hazırlık yapıyorlar. Arazi yüksek olduğu için gerektiği gibi müdahale edilemiyor. Gündüz helikopterler ile çalışmalar yapıldı. Şimdilik yerleşim bölgelerini tehdit etmiyor."

Kütahya Vali Vekili Sedat Oktar, orman yangınının henüz kontrol altına alınamadığını söyledi. Oktar, yangına müdahale için Eskişehir, Bilecik, Balıkesir, Bursa ve Uşak'tan çok sayıda ekibin geldiğini ve çalışmalara başladığını ifade etti. Oktar, “Gündüz 6 yangın söndürme helikopteri müdahalede bulundu. Bölgede halen 28 arazöz ve 3 dozer çalışma yapıyor” dedi.

Bu arada yangın bölgesinde bulunan Kızılsaray Yaylası’ndaki 7 yayla evi boşaltıldı, büyük ve küçükbaş havyanlar bölgeden başka yere sevk edildi. (İHA / AA)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın