Bizim Mercan Çalısı Bakın Neymiş.

   Çokçapınar köyünde değeri bilinmeyen Mercan çalısı meyvesi, birkaç yıldır Goji Berry-Mutluluk Meyvesi- Kurt Üzümü olarak ün yaptı.

          Çokçapınar köyünde değeri bilinmeyen Mercan çalısı meyvesi, birkaç yıldır Goji Berry-Mutluluk Meyvesi- Kurt Üzümü olarak ün yaptı. Son yıllarda alternatif tıbba olan ilgiden dolayı kuvvetli antioksidan ve zengin lif kaynağı olan Kurt Üzümü uzak doğunun mucize bitkisi olarak Goji Bery adıyla ün yaptı. Çokçapınar köyü içinde bahçelerde kendiliğinden yetişen ve meyvesini tüketme alışkanlığı olmayan Mercan çalısının, bir şifa kaynağı olarak kuru meyvesinin kg fiyatı piyasalarda 40-80 TL civarında. Anavatanı Çin ve Tibet olan Goji berry meyvesi dünyanın birçok ülkesinde besin değeri en yüksek meyve olarak biliniyor ve tüketiliyor. Türkiye’de ekiliş alanı 1500 dönüme ulaştı. 2013 yılında Avrupa’ya ihracatı 5 bin tonun üzerindeydi. Orman Müdürlüğünden 49 yıllığına kiralanan yüzlerce dönüm araziye Kurt Üzümü ekilmiş durumda, ayrıca bu tarlalar Tarım ve Orman Bakanlığından da destekleme ödemesi alabiliyor.
       Köy içinde bahçe kenarlarında doğal olarak yetişen Goji Berry Mutluluk Meyvesi- Kurt Üzümü olarak bilinen bu bitki, meyvelerinin Mercan rengi olmasından dolayı Çokçapınar köyünde Mercan adını almış olmalı. Meyvesini tüketme alışkanlığımız olmadığından bahçelerimizden ve yol kenarlarından kese kese bitiremediğimiz Mercan çalısında aynı dalda hem çiçek hem meyve görmek mümkün.  Haziran ayında çiçek açmaya başlıyor, Ekim ayına kadar meyve vermeye devam ediyor. Çiçeği mor renkli, çok yıllık ve çalı formlu bu bitki 100 yıl yaşıyor. Rakımı 200-2000 arasında olan bölgelerde soğuğa ve sıcağa dayanıklı her toprakta yetişiyor.

Dünya Sağlık Örgütünün kayıtlarına göre Dünya nüfusunun %70-80’i geleneksel tıptan yararlanıyor. Son yıllarda aşırı talep yüzünden birçok ilde çiftçilerin alternatif ürün olarak yöneldiği Goji Berry, dünyadaki en yüksek antioksidlı gıdalardan birisi. Bu nedenle yine tüm küçük taneli meyveler gibi vücudun atıklardan ve zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı, besleyici ve iyileştirici özelliğe sahip. Yüksek oranda protein ve 19 ayrı Amino içeriyor. Aynı zamanda iyi bir C vitamini ve zengin lif kaynağı. İyi hissetmek ve sakin kalmak konusunda destek olduğu düşünülüyor. Çin tıbbında 6000 yıldır kullanılan bu bitki mucize bitki diye tanıtılsa da kanseri önlediğinin henüz ıspatlanmadığı bildiriliyor.

       Meyve yerine, salatalarda, kuruyemişler ile karıştırarak tüketiliyor, tavuk yemeklerine, kek ve ekmeklere ilave edilebiliyor, pilavlarda kuş üzümü yerine kullanılıyor. Aynı zamanda düşük glisemik indeksli yiyecekler 55 ve daha aşağı olanlar kabul edilirken Kurt Üzümünün  29 olarak en düşük glisemik indeksli gıdadır. Şeker ve yüksek tansiyon hastalarının dikkatli kullanmaları gerekiyor. Bir dekara 200-220 fidan dikiliyor, Bitki tohumla ve çelikle çoğaltılır. İlk yıl 30 cm, 2. Yıl 60 cm iki yıldan sonra 150 cm’den kesilir, 4-5 dal bırakılır. Türkiye Goji Üreticileri Derneğinin verilerine göre ağaç başına ortalama meyve verimi; 1. Yıl 40 gr yaş 10 gr kuru, 2. Yıl 200 gr yaş 50 gr kuru, 3. Yıl 500 gr yaş 125 gr kuru, 4. Yıl 1 kg yaş 250 gr kuru, 5. Yıl 1.5 kg yaş 375 gr kuru ve 10. Yıl 10 kg yaş 2.5 kg kuru meyve veriyor.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın