Isırgan Otu fiyatları el yakıyor.

   Isırgan Otu fiyatları el yakıyor. Faydaları hakkında uzmanların yaptıkları açıklamalar saymakla bitmiyor, “buna da mı faydası varmış” dedirtecek kadar çok fazla ve farklı etki alanlarına sahip, tohumunun ise ayrıca faydaları var.

   

Köyde temizleye temizleye bitiremediğimiz Isırgan Otu fiyatları el yakıyor. Faydaları hakkında uzmanların yaptıkları açıklamalar saymakla bitmiyor, “buna da mı faydası varmış” dedirtecek kadar çok fazla ve farklı etki alanlarına sahip, tohumunun ise ayrıca faydaları var. Taze ısırgan otu 5-6 TL, kuru ısırgan otu 40-50 TL, kuru ısırgan otu tohumu kg fiyatı 70-80 TL civarında. İçeriğinde histamin, mineraller (kalsiyum, potasyum, demir, bor gibi), formik asit ve organik asitler ile C, A, B2, K ve D vitaminleri bulunan ısırgan otu pek çok hastalığa karşı koruyucu. Isırgan otu diğer birçok bitki ve otların aksine kaynatıldığında ya da pişirildiğinde vitamin ve barındırdığı diğer özelliklerini yitirmiyor. Bu nedenle taze ısırgandan yapılan börekler, çorbalar ya da ısırgan yemeği de oldukça yararlı.

Sağlıktan kozmetiğe, tekstilden otomotiv sektörüne kadar dünyada birçok alanda kullanılan ısırgan'ın Türkiye'de üretime geçmesi adına yapılan ilk çalışma Giresun'un Görele ilçesinde 2016 yılında hayata geçirildi. Görele Belediyesi himayesinde 5 dönümlük arazi üzerinde kurulan tarlaya Almanya'da üretilen özel ısırgan fidanlarından toplam 5 bin adet getirilerek dikimi gerçekleştirildi.

Isırgan Otunun yapraklarında; glikozit, potasyum, sekretin, kalsiyum nitrat, C vitamini, formik asit, demir, klorofil, demir, mineral tuzlar köklerinde; sterolen, lignin ve steril glikozit tohumlarında ise; sabit yağlar, proteinler, musilaj, karotinoid, ve klorofil mevcut.

Yapraklarında ve gövdesindeki içi boş tüp şeklindeki tüylere temas edildiğinde tüylerin yapısında bulunan kimyasal asit o bölgeyi tahriş eder ve bölgesel olarak kızarıklığa, şişkinliğe, kaşıntı ve uyuşmaya neden olabilir.

Emzirme dönemindeki kadınların süt verimliliğini arttırır, pek çok kanserin oluşumunu önler, mide bulantısı ve ishali azaltır, ülser ve hemoroitleri yatıştırabilir, diş eti iltihabına bağlı kanamaları azaltır, böcek ısırıklarını tedavi eder, vücuttaki toksinleri temizler. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Böbrek taşlarını önler, idrar söktürücüdür, dolaşımı arttırır ve kanı temizler, saçları besler, kalp sağlığını korur, solunum sorunlarını giderir, alerjik hastalıklara iyi gelir, osteoartrit (Kireçlenme), artrit ve eklem ağrısını hafifletir, gut hastalığına iyi gelir, osteoporoz ve kemik sağlığına katkı sağlar, prostat sağlığını korur, cilde iyi gelir, suçiçeği ve egzamadan kaynaklanan rahatsızlıkları giderir. Yanık tedavisinde etkilidir, saç sağlığını korur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın