Çokçapınar Köyü Muhtarının Duyurusu

   Çokçapınar Köyü Muhtarı Onur ONARAN muhtarlık binası ve İmam evi konusunda bir duyuruda bulundu.

   Çokçapınar Köyü Muhtarı Onur ONARAN muhtarlık binası ve İmam evi konusunda bir duyuruda bulundu.

"Sayın köylülerim. Çokçapınar köyü muhtarı olarak köy muhtarlık binamız ve İmam evimizin durumunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Seksen küsür yıl önce ahşap ve kerpiç duvarlarla yapılmış  muhtarlık binamız çok yıpranmış durumda, çatlakları sıva ile kapatmaya çalışıyoruz. Kentsel dönüşümle şehirlerin yenilendiği günümüzde bizim de misafirlerimizi buyur edebileceğimiz tertemiz ve düzgün bir muhtarlık binamız olmalıdır. Durumu sayın Kaymakamımız ve İl Özel İdare Müdürlüğü ile görüştüm, gelip inceleme yaptılar. Muhtarlık binamızın yerine, 50 metrekare olmak şartıyla bir kat bina ruhsatı veriliyor, özel ihtiyaç doğrultusunda iki kat sözü aldık ancak zemin kata salon, 2. kata 2 oda şeklinde bir bina yapmamız mümkün olabilecek. Bu inşaat için İlçe İdare toplantısında yaptığım talep doğrultusunda, bütün Bozüyük köyleri için gelen toplam 75 bin TL’nin  13 bin TL’si tutarında inşaat malzemesi yardımı köyümüze verebilecekler, malzemenin geri kalan kısmı ve işçilik ücreti verilmiyor. 2. Kata İmam evi yapmamız da mümkün olamıyor. Bu durumda İmam evine farklı bir çözüm bulmamız gerekiyor.

Köy İmamımız tayin olarak köyümüzden ayrıldı, yeni İmam gelmediğinden Ramazan ayı için ücretle tuttuğumuz imamı muhtarlık binamızda misafir edeceğiz. İmam evimizde bir ailenin barınması çok zor, alçak tavanından dolayı gardrop ve buzdolabı sığmıyor.  Evin çatı ve tavanının açılıp duvarlarının yükseltilmesi, mutfak tezgahı ve dolabı yapılması, kapı ve pencerelerin yenilenmesi, tuvalet ve banyosunun elden geçirilmesi gerekiyor. Eskiyi tamirat yapmak yerine, beton zemin üzerine yığma tuğladan yenisini yapmak belki daha mantıklı ancak Cami Derneğimizin maalesef hiçbir geliri yok. İmam evi  için hiç bir ödenek verilmiyor, Müftülük belki 2-3 bin TL’nin dışında malesef katkıda bulunamıyor, İl Özel İdare tarafından da İmam evleri için hiç malzeme verilmiyor.

Köyümüze kazandırılmış bu İmam evini acilen elden geçirip, bir ailenin barınabileceği hale getirmemiz gerekiyor.Yüz akımız olacak bu köhne binaları toparlamamız lazım, iki inşaatı birden yürütmemiz lazım. Yarından tezi yok bu dönemde bu sorunları halletmemiz lazım.

Muhtarlığımızın ve Camimizin hiçbir geliri yok. Devletten alabileceğimiz malzemeler de sınırlı. Bütün köylülerimizin gücü nispetinde maddi manevi veya bedenen destek vermesi gerekiyor. 80 yaşındaki bir köylümüzün ben bile gelip çalışırım demesi, iki kişinin tarlalarımdaki meşeleri kestirip parasını veririm demeleri beni cesaretlendirdi. Bir zamanlar köyümüze imam evi nasıl kazandırıldıysa, kanalizasyon nasıl gayretlerinizle yapıldıysa, şimdi de bütün Çokçapınarlılar olarak bu yükün altından kalkmamız lazım. Önümüzdeki günlerde acilen imam evi tadilatına başlamamız gerekiyor. Bunun için her kapıyı aşındıracağız, muhtarlık heyeti olarak bütün köylülerimizin desteğini bekliyoruz. Bütün köylülerime selamlar."

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın