Çokçapınar’da Ada Çayı da deneniyor.

   Çokçapınar köyü tabii bitki örtüsü içinde bulunan yabani Adaçayı, tarlaya alınarak deneme yapılmaya başlandı.

   

Çokçapınar’da Ada Çayı da deneniyor. Çokçapınar köyü tabii bitki örtüsü içinde bulunan yabani Adaçayı, tarlaya alınarak deneme yapılmaya başlandı. Çokçapınar köyünün ürün yelpazesi değişmek üzere, bazı köylülerimiz son yıllarda geleneksel tarım ürünlerinin dışında alternatif ürün arayışına girdiler. Köy dışında ikamet eden köylülerimiz, özellikle daha az bakım isteyen ürünlerden ekerek boş tarlalarını değerlendirmek istiyorlar. Bozüyük’te ikamet eden İsmet Gürcan, Şubat ayında arazilerimizde tabii olarak yetişen yabani Anadolu Adaçayı filizlerinden deneme amaçlı tarlasına dikti, bitkilerin gelişmesine göre o çeşitten tarlasına dikim yapacak. Arazimizde Anadolu Adaçayı ve Türkmen Adaçayı en kıraç alanlarda bile yaygın olarak bulunuyor.

Yüzyıllardır bilinen ve tüketilen Adaçayının faydası sayılamayacak kadar çok. Son yıllarda artan talebi doğrultusunda Adaçayı üretimi de artış gösteriyor.

Anadolu adaçayı (Salvia Fruticosa) en kurak en verimsiz, kayalık bölgelerde, gölgelerde yetişiyor, dağ başlarında, kayalıklarda, verimsiz topraklarda çok güzel yetiştiriciliği yapılıyor. Hiçbir ürünün yapılamayacağı alanlarda adaçayı yetiştirilebilir. Adaçayı gübre istemiyor, çok yıllık, dekara yaklaşık 5000 adet fide dikiliyor, ilk yıl dallı yapraklı 300 kg ürün alınıyor sonraki yıllarda 400 kg civarında, bu fideler 6 yıl kadar gidiyor. 1 kg ürün  4 TL’ye satılıyor. Traktör ile zor sürülen yamaç tarladan, taban topraklı tarlaya göre daha fazla Adaçayı verimi alınıyor. Ancak hangi çeşit olursa olsun ilk dikimde mutlaka can suyu verilmesi gerekiyor, sulama imkanı yoksa gerekirse tanker ile bu yapılmalı. Kekik’te yılda tek ürün alınırken Adaçayından, sulandığı takdirde yılda iki defa ürün alınabiliyor. Kütahya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, talep halinde Çokçapınar köyüne fide temin edip ücretsiz dikim makinesi vermeyi taahhüt ediyor, pazarlanmasında da yol gösterici ve yardımcı olacağını belirtiyor.

Adaçayı, normal çay gibi demlendiği gibi kokusunun daha hafif ve renginin isteğe göre olması için, küçük bir dal çay bardağına konup üzerine kaynar su ilave edilerek istenilen renk ve koku ortaya çıkınca dalı çıkartılıyor. Adaçayı, genel olarak halk hekimliğinde gaz söktürücü, yatıştırıcı, karminatif, diüretik, midevi, ter kesici, haricen yara iyileştirici ve antiseptik olarak kullanılanılan Salvia L. türleri; antibakteriyal, antifungal, antiviral, antiseptik, analjezik, antioksidan, astrenjan, antispazmodik, merkezi sinir sistemi depresanı, antisudorifik, antidiyabetik, antikanser ve insektisit aktiviteler gibi çok çeşitli biyolojik etkilere sahip bitkilerdir (Ulubelen. 1964)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın