Çokçapınar Kirazı Marka Olabilecek mi?

   Köyümüzden Kerimahmet torunu Nurettin AYDIN’ın Çokçapınar köyünde kurduğu meyve bahçelerinde ağaçlar meyve vermeye başladı. Çokçapınar Kirazı marka olabilecek mi?

          Çokçapınar Kirazı Marka Olabilecek mi?

       Köyümüzden Kerimahmet torunu Nurettin AYDIN’ın Çokçapınar köyünde kurduğu meyve bahçelerinde ağaçlar meyve vermeye başladı. Çokçapınar Kirazı marka olabilecek mi?
       Çokçapınar köyünde Barajın karşısındaki Çadırlık Mevkiinde Kiraz bahçesi, Mezarlık arkasında Elma bahçeleri olmak üzere toplam 16 dönüm meyve bahçeleri kuran Nurettin Aydın şunları söyledi: “Çadırlıkta 9 dönüm Ziraat 900 çeşidi Kiraz, mezarlık arkası Pehlivanoğlu mevkii civarında 1.5 dönüm Amasya ve Golden Elma, mezarlık arkası Kışla Yanı mevkii civarında 2.5 dönüm Elma, Vişne, Erik vb meyve ağaçları diktim, ayrıca Çadırlık mevkiindeki 4 dönüm tarlama Çendlır (Chandler) ve tozlayıcısı Fernette Ceviz çeşitlerinden dikeceğim. Köyün sıcaklık ve yağış değerlerini aldım Erik, Elma, Vişne ve Kiraz yetiştirilmesi için köyün iklim şartları gayet uygun, tarlaların boş durması yerine meyve ağaçlarıyla gelire dönüştürülmesi için meyve bahçeleri kurmayı bütün köylülerimize tavsiye ederim.” Dedi. Tarım Bakanlığı teşvik için 2018 yılında kapama meyve bahçe tesislerinde 5 dekar ve üzeri dekar başına Mavi etiketli fidanlara 280 TL, Standart Sertifikalı (Sarı etiketli) fidanlara 100 TL destekleme ödemesi yaptı.
       Çokçapınar köyünde bu meyvelerin yetiştiği biliniyor. 60 yıl kadar önce Köyderesi mevkiinde Osman Aydoğdu tarafından Elma bahçesi, Dört Söğütler mevkiinde merhum Yusuf CAN tarafından kurulan Vişne bahçesi, köy içinde Ahmet Meşeli’nin Elma bahçesi, köy içinde birçok kişinin elma bahçeleri, sonraki yıllarda Boyçeşmeler mevkiine Şükrü Başaran, Çadırlık mevkiine H. İbrahim Özsoy tarafından kurulan Vişne bahçelerinden verim alındığı biliniyor. Köyderesi mevkiindeki Bağlık mevkii ise adını köy ahalisi tarafından paylaşılıp kurulan Üzüm bağlarından almıştır. Yaşlılara üzüm verimi sorulduğunda Üzümleri “öküz arabaları dolusu üzüm taşırdık” şeklinde anlatmaktadırlar, bu durum bu kıraç tepede üzüm bağlarından gayet güzel verim alındığını göstermektedir. Bu bağlar içine dikilen Ceviz, Kayısı, Şeftali, Erik Elma ağaçları 20 yıl öncesine kadar görülebilmekteydi. Bağlık Düzü’nün bugünkü hali “dedelerimiz bu kıraç tepeye bakmışlar bağ olmuş, bizler bakmayınca dağ oldu” dedirtecek durumda.
       Çokçapınar köyünde meyve bahçesi kurulması için bölgede etkili olan erken ilkbahar sert kırağılarına dayanıklı çeşitlerin seçilmesi önerilmektedir.
KİRAZ;
Napolyon Kirazı Türkiye’de Ziraat 900 adıyla geliştirilmiş, Avrupa’da Türk Kirazı adını almaya başlamış. Geççi çeşit olup, ilkbahar kırağılarından etkilenme ihtimali az, Haziran’ın son haftasından itibaren olgunlaşır, meyvesi sert olduğu için dayanıklıdır, çatlama yapmaz. Çokçapınar köyünde köy içinde de birçok bahçede bulunmaktadır.
Dalbastı: Geççi çeşit-Çiçeklenme dönemi= Nisan 4.- Mayıs 1. Hafta
0900 Ziraat: İri geççi çeşit- Çiçeklenme dönemi= Nisan 4.- Mayıs 1. Hafta
ELMA;
Amasya: Uludağ ve diğer çeşitlerinin bölgeye adaptasyonu iyi.
Starkspur Golden D.: Çiçeklenme dönemi=Mayıs 1. Hafta
Cooper 4: Çiçeklenme dönemi=Mayıs 1. Hafta
Red Chief: Çiçeklenme dönemi=Nisan 4. Hafta
Scarlet Spur: Çiçeklenme dönemi=Nisan 4. Hafta
CEVİZ;
Chandler (Çentlır) ceviz çeşidinin rakımı 1000-1100 metrenin altındaki bölgelere dikilmesi tavsiye edilirken, meyve yapacak olan dişi çiçekleri Nisan ortalarında açmakta ve Mayıs ayının başında ise en yoğun çiçek açma dönemini yaşamaktadır. Chandler için tozlayıcı olarak önerilen franquette ve fernette cevizlerin erkek çiçekleri ise Mayıs ayının başlarına doğru en yoğun erkek çiçek açma dönemini yaşamakta olup, tozlanmayı gerçekleştirmektedirler.
Fernor çeşidinin 50 ile 1700 metre arasında yüksek rakımlı bölgelerimize dikimi tavsiye edilmektedir. Mayıs ayının başında dişi çiçekleri açmaktadır. Yoğun çiçek açtığı dönem ise Mayıs ayının ortalarıdır. Fernor tozlaycısı olan Fernette ceviz de Mayıs ortalarına kadar erkek çiçek açma dönemi yaşamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın