Aksu Tekke Köyü

   Yörük köyüdür. Bozüyük'e 24 km'dir. 2000 sayımına göre nüfus 163'tür.

   

Orman köyüdür.  Adını köydeki Tekke'den almaktadır.

Köyün üst kısmındaki Tekke mezara Çoban Baba denmektedir. Horasan  Erenlerinden olduğu, bir müddet Erzurum''da kaldığı daha sonra Söğüt''e  geldiği Osman Bey''in koyunlarına çobanlık yaptığı söylenmektedir.  Tekkenin yanında, adı belli olmayan kurtuluş savaşında şehit düşmüş  birine ait bir mezar vardır.

Her sene 6 Mayıs Hıdırellez  günü Tekke yanında bir toplantı düzenleyerek Şifalı Pilav, Kavurma ve  Ayran ikramı yapmaktadırlar.(1)

Tekkenin hikayesi,  Osmanlının kuruluş dönemlerindeki Ahi Zaviyelerini andırmaktadır. O  dönemdeki Ahi Babalardan Çoban Baba olabilir.(2)

Yörükler,  Orta Asya''dan değişik zamanlarda gelmişlerdir. Konar-göçer olarak  yaşarlardı. Çadırını kurduğu yer yörüğün sayılırdı. Yaz aylarında  yaylalara çıkarlardı. Bozüyük yöresi Yörükleri, Batı Toroslar''dan Sultan  2. Abdülhamit zamanında çıkarılan Fermanla Bursa Valisi Ahmet Vefik  Paşa zamanında yerleşik düzene geçmişlerdir. Yakın zamana kadar  yaylalara çıkma geleneğini sürdürmüşler, göçebelikten ayrıldıkları ilk  sıralarda bir süre ev yapmamışlar çadırlarda yaşamışlardır. Yörüklerin  bir çok gelenekleri vardır. Yıldızların hareketlerinden, hayvanların  duruşundan veya hareketlerinden isabetli hava tahminleri çıkarırlar.  Kavurma, et, pilav, gözleme ve ayranları meşhurdur. Her yıl Ertuğrul  Gazi''yi anma şölenlerinde Söğüt''e giderek çadır kurarlar.

Kaynak ;

1- Geçmişten Günümüze Bozüyük-2004  Kurulay Yılmaz

2- Ali Osman Gürcan-Veteriner Sağlık Teknikeri.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın