3. Çokçapınar Şenliği (2009)

   3. Çokçapınar Şenliği (2009)

   

KERMES


GELENEKSEL ÇOKÇAPINAR ŞENLİKLERİ YAPILDI.

Şenlikte bir konuşma yapan Bilecik Valisi Sayın Musa ÇOLAK, bu tür beraberlik ve dayanışmaların arttırılması, kültürümüzün yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması temennisinde bulundu. Şenlikte Kına Gecesi, Kermes, Hat-Tezhip Sanatı ve Resim Sergisi, OKS Puan ve Çokçapınar konulu Resim-Şiir yarışması ve sergisiyle hediye takdimleri düzenlendi.
         28 Haziran Pazar günü, Bilecik Bozüyük Çokçapınar köyü 3. Geleneksel Çokçapınar Şenliği gerçekleştirildi. Şenliğe, Bilecik Milletvekili Sayın Fahrettin POYRAZ, Bilecik Valisi Sayın Musa ÇOLAK,  eşi Sayın Gülsüm ÇOLAK ve beraberindeki Bilecik Erkek Yetiştirme Yurdu Öğrencilerinden 16 öğrenci, İlçe Jardarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan AYDIN, Dodurga Beldesi Belediye Başkanı, Dodurga Karakol Komutanı, Bozüyük Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sedat BÜYÜK, Bulgaristan Şumnu Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Emine MEHMET HALİL ve beraberindeki bazı Bulgar misafirler, Çokçapınar Köyü Muhtarı Ahmet TAM ile çok sayıda Çokçapınar’lı aile katıldı. Sağanak yağmur sebebiyle bazı etkinlikler iptal edilirken birçok aktiviteler sergilendi, renkli görüntüler yaşandı.

3. Çokçapınar Köyü şenliğine katılan Bilecik Milletvekili Sayın Fahrettin POYRAZ, Bulgaristan''dan gelen misafirlerle tanışarak onlara hoşgeldiniz dedi ve bir hatıra fotoğrafı çektirdi.
         Çokçapınar Köyü Muhtarlığı ile Bozüyük ve Gebze-Darıca Çokçapınar Köyü Dernekleri tarafından düzenlenen Geleneksel  3. Çokçapınar Köyü Şenliği 28 Haziran’da yapıldı. 27 Haziran Cumartesi günü çok sayıda Çokçapınar’lı ile Bulgaristan’dan şenlik için davet edilen misafirler köyle ulaştı. Gece, Çamlar Bayırı Şenlik alanında Ergun GÜRCAN’ın müziği ve Türküleri, havai fişek gösterileri ile coşan halkın alkışlarıyla başlayan şenlikler geç saatlere kadar devam etti. Sabaha kadar evleri dolaşan Geleneksel Cemalcı Ekibi kültürel etkinliği ile dolu dolu bir gece yaşandı.\r\n

28 Haziran’da sabahın erken saatlerinden itibaren Kocaeli Gebze-Darıca ve Bozüyük  Çokçapınar köyü Derneklerinden otobüslerle ve Türkiye’nin birçok ilinden özel otolarıyla köye ulaşan köylüler, saat 11.00 da mezarlık ziyareti yaptılar. Öğle saatlerinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şenlik Tertip Komitesi Başkanı ve  Çokçapınar Köyü Muhtarı Sayın Ahmet TAM bir konuşma yaptı. Sayın TAM yaptığı konuşmada, “3. sü yapılan şenliklerin köylülerimiz arasında artık benimsendiğini, dışarıdaki köylülerimizin şenlikler sayesinde köylerinde buluştuğunu ve hasret giderdiğini, şenliklerin dayanışmayı arttırdığını, köydeki eski evlerin birer birer yenilendiğini, artık birçok emeklinin yaz aylarını köyünde geçirdiğini ve köyün sorunlarının çözülmesinde köylülerin desteklerinin önemli olduğunu, 4. Çokçapınar Şenliğinin 3-4 Temmuz 2010 da yapılacağını”  belirtti. Aniden başlayan sağanak yağış ile halk çadırlara ve ağaçların altlarına sığındılar, uzun süren yağmurun ardından birçok kişi köye inmek zorunda kaldı. Bilecik Valisi Sayın Musa ÇOLAK’ın gelmesiyle çadırların altında etkinliklere devam edilerek kadınların kına gecesi gösterisi yapıldı.

Temsili Gelin ile Damada ilgi gösteren ve Kına gecesi gösterisinden etkilenerek bir konuşma yapan Sayın ÇOLAK; “Bizim tarihten gelen önemli bir kültürümüz var, bizim kültürümüzde dayanışma var sevgi var, yapmış olduğunuz bu şenliklerde birlik ve beraberliğinizi kardeşliğinizi pekiştiriyorsunuz, dışardan gelen köylülerinizle bu kültürünüzü yaşatmaya devam ediyorsunuz, bu kültürü yaşatmaya devam edin, sizin bir araya gelmenizden, birlik ve beraberlik sergilemenizden kültürünüzü sergilemenizden çok memnun oldum, geçmiş ile gelecek arasında köprü olan, birbirimize bağlayan, birbirimize yaklaştıran kültürümüz böylelikle görüp geçmişimizi anlayacağız gelecek nesillere de bu kültürümüzü aktaracağız. Şenlikleriniz hayırlı olsun bereketli olsun, Allah ağzınızın tadını bozmasın birlik ve beraberliğiniz daim olsun” diye konuştu. Çokçapınar köyünden olan ve Bilecik Üniversitesi Bozüyük Meslek Yüksek Okulunda görevli Ramazan BAYRAKTAR''ın şenlik alanındaki Hat-Tezhip ve Resim sergisini gezen sayın ÇOLAK, Hat ve Tezhip sanatı hakkında sayın BAYRAKTAR''dan bilgi alarak kendisini tebrik etti ve bu çalışmalarını devam ettirmesi temennisinde bulundu.

         Daha sonra şenliğe katkıda bulunanlara teşekkür edilerek Şenlik Tertip Komitesi tarafından hazırlanan plaket ve teşekkür belgeleri verildi.

         Bulgaristan’dan şenliğe gelen Şumnu Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Türkçe Öğretim Görevlisi Sayın Emine MEHMET HALİL ve beraberindeki Bulgar  Margarita ve eşi İvan, Dr.Yordanka ve  eşi misafirler birer konuşma yaparak Türkiye’yi ve Çokçapınar köyünü beğendiklerini,  misafirperverliğimizden memnun kaldıklarını, farklı bir kültür görmekten memnun olduklarını belirttiler. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sonucu 130 yıl önce göç eden Çokçapınar köylülerinin muhacir düğün kültürünün yaşatıldığı kına gecesi gösterisi sırasında Emine, Margarita ve Dr. Yordanko hanımlara birer adet eski muhacir patiği ve oyalı Tülbent hediye edildi. Bu hediyeden memnun kalan Margarita da bir jest yaparak tülbenti Müslümanlar gibi  başına örterek köyden ayrılıncaya kadar öylece dolaştı. Bulgaristan’dan gelen Çokçapınar Köyü Web Sitesi sayesinde Çokçapınar köyünü ve köylülerini tanıyan Sayın Emine MEHMET HALİL yaptığı konuşmada; “Bin km mesafeden sizin şenliğinize geldik, aranızda bulunmaktan memnun olduk, aslında size Haydarköy Muhtarını, Haydarköy okul Müdürü ve Okul Folklör ekibini getirecektim Bulgaristan’daki seçimlerden dolayı mümkün olmadı, ancak selamları var kısmetse gelecek yıl gelecekler. İki köy arasında köprü kurmak istiyorlar, Bulgaristan’da Haydarköy ve Türkiye’de Çokçapınar kardeş köy olsun, gelip gitme olsun, size orda evler vermek istediler gittiğinizde kalacak evleriniz olsun yeriniz olsun, gelim gidim olsun istediler, ben hepinize teşekkür ederim” diye konuştu. Kendilerine çeşitli hediyeler takdim edildi.\r\n

Şenlikte düzenlenen kermes ilgi gördü, birçok kişinin katkıda bulunduğu ve alış-veriş yaptığı kermeste çeşitli el işleri, muhacir terlikleri, işlemeli tülbentler havlular, kazaklar vb giyim eşyaları, köy ekmeği satıldı, bazı kültürel yemekler sergilendi.\r\n

Şenlikte, Çokçapınar köyünden olan ve Bilecik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda görevli Ramazan BAYRAKTAR’ın kendi çalışmaları olan Hat-Tezhip ve Resim Sergisi açıldı, sergiyi gezen Sayın Vali, unutulmaya yüz tutan bir sanat üzerinde çalıştığı için kendisini tebrik ettiğini ve bu çalışmalarını devam ettirmesi temennisinde bulundu.
         Sponsorluğunu TUTKUN kardeşlerin yaptığı ve Çokçapınar Köyü Web Sitesi tarafından bütün Çokçapınarlılara duyurulan Çokçapınarlı Öğrencilerin OKS Puan Yarışmasına puanlarıyla katılan ve dereceye giren Çokçapınar’lı öğrencilerden 3. olan Burak ÇETİNKAYA’ya çeyrek altın, 2. olan Emin DEMİRBAŞ’a yarım altın ve 1. olan Seda EREN’e tam altın takdim edildi.

           Çokçapınar Köyü Web Sitesinin düzenlediği Çokçapınar Konulu Resim ve Şiir yarışmasına katılan ve dereceye giren 1. Merve  ÖZEN, 2. İlker KORKMAZ, 3. Demet SÖYLEYİCİ, karakalemde Enes TURŞAN, Şiirde İlayda NAKIŞ ve resimlerle katılan diğer öğrencilere, Web Sitesi Yöneticileri tarafından temin edilen hediyeler takdim edildi. 

         Değişik bir ortamı görmeleri açısından Bilecik Valisinin eşi Sayın Gülsüm ÇOLAK tarafından şenliğe getirilen Bilecik Erkek Yetiştirme Yurdu öğrencilerinden 16 öğrenciye hediyeler verildi.\r\n
         Aşırı yağış sebebiyle bazı etkinlikler iptal edildi. Halk oyunları, Cemalcı Ekibi gösterisi, çocuklara yönelik çuval yarışı, ip çekme yarışı vb gibi planlanan etkinlikler gerçekleştirilemedi. Ergun GÜRCAN’ın müziği eşliğinde devam eden eğlencelerin ardından dilek ve temennilerle şenlik sona erdi.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap

Yorum Yazın